V ponedeljek, 9. decembra, smo se dijaki podali na ekskurzijo v Dunaj, mesto z bogato zgodovino in edinstveno arhitekturo, ki v predbožičnem času zaživi v prav posebnem vzdušju. Cilj ekskurzije je bil pridobiti nova spoznanja o tem nekdaj cesarskem mestu, ki še danes žari v blišču preteklih stoletij.
Pot nas je najprej vodila do gradu Schönbrunn, nekdanje poletne rezidence habsburške dinastije. Občudovali smo razkošne apartmaje cesarice Marije Terezije, opremljene v stilu rokokoja ter prostore cesarja Franca Jožefa in njegove soproge Sisi. Nato smo se odpravili na krožni avtobusni ogled dunajskega ringa, kjer smo si ogledali znamenitosti, kot so operna hiša, parlament in mestni park. Ustavili smo se tudi pri Hundertwasserjevi hiši, ki je s svojo igrivo asimetrično arhitekturo pravo umetniško delo.
Sprehod skozi mestno središče nas je popeljal do Hofburga, nekdanje cesarske palače in Štefanove cerkve, enega najlepših primerov gotske arhitekture. Na božičnem sejmu pred mestno hišo smo začutili pravo praznično vzdušje. V prostem času smo nekateri uživali v znameniti sacher torti, drugi pa smo raziskovali čudovite trgovine in ulice. Med ogledom Dunaja smo izvedeli številne zanimivosti, med drugim tudi, da je Dunaj poleg New Yorka, Ženeve in Nairobija eden izmed štirih sedežev Združenih narodov. Dunaj je slovel tudi kot mesto umetnikov, glasbenikov in literatov, katerih dediščina živi še danes.
Polni vtisov in navdušenja smo se pozno zvečer vrnili domov. Ekskurzija na Dunaj je bila čudovita priložnost za spoznavanje kulturne dediščine, hkrati pa smo uživali v čarobnem decembrskem vzdušju tega veličastnega mesta.
Dunaj je mesto fijakarjev in kavarn, kjer postrežejo s pristno sacherjevo torto, preseneča na vsakem koraku tudi s svojo modernostjo in prislovično prijaznostjo. K blišču nekdanje habsburške metropole so mnogo prispevali tudi Slovenci. Med njimi so se posebej izkazali Plečnik, Fabiani, Kopitar in Miklošič. Čeprav je bil Dunaj več stoletij politično središče večine Slovencev, je mesto s kulturnimi in izobraževalnimi institucijami, med katerimi izstopa univerza, veljalo tudi za enega slovenskih duhovnih centrov. Bogata paleta cerkva, dvorcev in javnih zgradb nas popelje skozi razvoj evropske umetnosti od gotike in baroka vse do secesije in moderne umetnosti.